Már gyermekként is könyvmoly voltam, tiniként sokszor olvastam egész éjszakákat végig, így ez a téma először kisfiamnál lett fontos, aki viszont nagyon lassan szerette meg az olvasást. Szerencsére később viszont ez lett az egyik legnagyobb erőssége.
De miért is fontos az olvasás?
Az általános iskola alsó tagozatának egyik fő feladata, hogy a gyerekek megtanuljanak olvasni. Mármint TÉNYLEG OLVASNI. Folyékonyan olvassanak hangosan és halkan is, élvezzék ezt a tevékenységet és értelmezni is tudják a leírt szöveget. Az egyre bonyolultabbá és hosszabbá váló szövegeket is. Ez alapfeltétele annak, hogy később megértsék a tananyagokat és így esélyük legyen a jó jegyekre. Alapfeltétele annak, hogy felnőttként se okozzon problémát, amikor esetleg egy bonyolultabb használati utasítást, egy munkaszerződést vagy az apró betűs részt kell értelmezni. Alapfeltétele a legtöbb jó állásnak is.
Sajnos
Amit nem szeretünk, abban azonban nagyon nehéz jónak lenni.
Tehát adódik a kérdés, hogy:
“Hogyan szerettessük meg gyermekünkkel az olvasást?”
Tim Ferris könyvében olvastam egyszer egy egyedülálló anyáról, aki 3 gyermekével fogta és körülhajózta a világot. Egyik pozitív mellékhatásként arról számolt be, hogy a gyerekek a hajón unatkoztak, semmi mást nem tudtak csinálni és így elővették a könyveket és megszerették az olvasást. ☺
De ha Te nem szeretnéd körbehajózni a világot, akkor most itt találsz néhány más ötletet.
- Ahhoz, hogy valaki megszeresse az olvasást, kell a fantázia. Hogy el tudja képzelni, ami le van írva. Pont ezért nagyon fontos, hogy olvass gyermekednek piciként sokat. A tv-vel nem fejlődik a fantáziája, ott mások már elképzelték helyette a képeket. Ha nagyon nincs időd olvasni, akkor használj a korának megfelelő hangoskönyvet. Bár ez a kettőtök közti meghitt kapcsolatot nem tudja pótolni, ami gyermeked számára szintén motiváló lehet.
- Ha már tud olvasni, akkor se hagyd abba Te a felolvasást, amíg neki erre igénye van. Hidd el, 18 évesen tuti nem fogja már kérni, hogy Te olvass fel neki.
- Jó módszer lehet, ha folyamatosan egyre több részt átadsz neki. Először csak egy- egy mondatot olvasson, később már felesben: egy oldalt Te, egy oldalt ő. Mindig, amennyit anélkül bír, hogy teljesen kifáradna.
- Vezessetek be konkrét olvasási időpontokat, pl. mindig vacsora előtt fél óra. Nagyon jó választás lehet az elalvás előtti idő is az ágyban. Saját fiam nagyon sokáig csak azért olvasott, mert megkérdeztem tőle: “Szeretnél még olvasni picit vagy kapcsoljuk le a lámpát?”- ő pedig szerette volna természetesen a villanyoltás időpontját minél tovább húzni. 🙂
- Mutass példát! Ne a telefont nyomkodd vagy a tévét nézd egész este előtte, hanem vegyél elő egy könyvet Te is!
- Beszélgessetek róla! Vacsoránál egy nagyon jó téma lehet, hogy ki mit olvas éppen.
- Keressetek társat az olvasáshoz! Egy barátot, akivel ugyanazt a könyvet olvassák. Sokkal szórakoztatóbb úgy olvasni, ha aztán van kivel megbeszélni a dolgokat! Ha nem találtok senkit, akkor olvasd el Te ugyanazt a könyvet és beszélgessetek róla! Másodikos kisfiam pl. órákig tud beszélni Harry Potterről… 🙂